- 2.4.2025
Spolupráce resortu Ministerstva obrany a Armády ČR s vysokými školami – konkrétně ČVUT – získává konkrétní podobu: Minulý týden se uskutečnila přednáška, kterou vedli vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany pro studenty Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Armáda zahájila spolupráci s touto univerzitou předloni v prosinci, včera podepsala memorandum ministryně obrany Jana Černochová a rektor ČVUT Vojtěch Petráček.
„Spolupráce mezi Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně a 31. plukem započala již loni při návštěvě cvičení Coronat Mask 2024," říká major Jakub Paul z libereckého pluku. Po návštěvě tzv. VIP dne tehdy Matyáš Bernard, externí vyučující na katedře zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva, navrhl možnost uspořádat pro své studenty workshop na fakultě v Kladně.
„Praktická ukázka 31. pluku by studentům ukázala unikátní možnosti a vybavení jednotky a zároveň nastínila další možnosti kontaktu s Armádou ČR po ukončení studia na vysoké škole. Ať už v rámci profesního uplatnění nebo při spolupráci v rámci IZS,“ vysvětlil Matyáš Bernard, který ve svém předmětu učí i problematiku CBRN (chemické, biologické, radiologické a jaderné hrozby) v rámci integrovaného záchranného systému (IZS).
Naplánovaný workshop přilákal maximální možný počet studentů. Od libereckých vojáků a instruktorů měli možnost dozvědět se vše zajímavé a potřebné o párovém vozidle Iveco CBRN, malokapacitním dekontaminačním vozidle T815 MDA a v neposlední řadě si mohli vyzkoušet těsnost školních ochranných masek CM 6 ve zkušební komoře PZK-M10, kde byla použita CS tělíska s dráždivými účinky.
„Studenti na dvě minuty museli plně důvěřovat své masce a zvládli to skvěle. Nikdo nevyužil pomoci přítomných lékařů a čeho si cením je fakt, že byť toto stanoviště bylo čistě dobrovolné, nikdo ho neodmítl a prošlo jím všech 24 studentů,“ zhodnotil praktickou ukázku instruktor praporčík Radim Klacl.
Ukázky techniky a praktické zkušenosti byly pro studenty velmi přínosné a umožnily jim lépe pochopit náročnost a důležitost práce v oblasti CBRN. Spolupráce bude podle fakulty i vojáků pokračovat. "Studenti ocenili možnost získat praktické zkušenosti a navázat kontakty s odborníky z praxe, my ve spolupráci vidíme příležitost pro nábor talentovaných absolventů," vysvětluje major Paul.
„Děkujeme libereckým vojákům za předvedenou techniku a praktickou ukázku. Do budoucna bychom jednak chtěli tento workshop rozšířit i na ukázku v oblasti laboratorní analýzy a poskytování zdravotní péče, ale hlavně také umožnit více studentům tento projekt absolvovat, neboť zájem byl mnohem větší, než jsme čekali,“ shrnul na závěr proděkan pro studium a pedagogickou činnost Zdeněk Hon.
Absolventi workshopu obdrželi certifikát z rukou docenta Zdeňka Hona za ČVUT Kladno a majora Jakuba Paula za 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany.